No related products found.
Products


Preview

28 Full Gigabit Ports Layer 3 Managed Ethernet Switch
Manufacturer Part Number: MX6028GL-4G-8SFP-VHW-TP
Contact sales for pricing information
- 16 Gigabit Copper Ports, 8 Gigabit SFP Slots and 4 Combo Ports
- 120~370VDC or 85~264VAC Redundant Power Inputs
- Lay 3 Managed
- IEEE 1588 Precision Clock Synchronization Protocol
- Working Temperature: -40℃ ~ 75℃
The MX6028GL-4G-8SFP-VHW-TP series is equipped with a maximum of 16 Gigabit copper ports, 8 Gigabit SFP optical ports and 4 Gigabit Combo ports. It is an ideal choice to upgrade the existing network speed or build a new full Gigabit backbone network. Industrial communication systems integrate various video, voice and data and require a high-performance and reliable network environment. The MX6028GL-1588 series supports layer 3 routing functions and is suitable for cross-network deployment. It is ideal for large-scale industrial network applications. This series of fanless designed switches supports RingOn and RSTP/STP network redundancy technology. This series of switches is equipped with redundant power supplies, which enhances system reliability and backbone network availability. It supports 1588v2 high-precision clock protocol, multiple management methods such as Console, Telnet, and Web, as well as backbone SNMP network management software, and can be widely used in backbone network communication systems in various industries.
Software Functions
| System Management | Information settings Time configuration Network diagnostics Device restart File management/configuration saving |
| Layer 2 Functions | Port configuration VLAN configuration VLANIF interface configuration VLANIF SubIP configuration MAC-based VLAN configuration port aggregation Ringon / RSTP / IGMP / SNMP Port mirroring Port capture QOS Broadcast storm suppression Bandwidth speed limit Static MAC configuration MAC address table LLDP Port isolation Port packet sending and receiving statistics |
| Layer 3 Functions | Static ARP configuration ARP list Static routing configuration Routing table ACL NAT PIM DHCP VRRP OSPF |
| Management Tools | HTTP/HTTPS CLI/Telnet SNMPv1/v2c Flexible configuration and log file management Managing local files through HTTP/FTP/TFTP Syslog NTP: internet time protocol PING and traceroute Online software upgrade |
| Remote Management | Log information Email management Relay alarm |
Switch Properties
| DRAM | 1G |
| IGMP Grouping | 1K |
| Jumbo Frame Size | 12 KB |
| MAC Address List Size | 16K |
| Max VLAN Quantity | 4K |
| Packet Buffer Size | 2 MB |
| VLAN ID Range | VLAN ID range priority queue 1-4094 Priority queue 8 |
Standard
| IEEE Standard | IEEE802.3: support 10BaseT IEEE802.3u: 100 Megabits per second Ethernet standard IEEE 802.3x: a flow control method for data link layer of full duplex Ethernet IEEE802.3ad: trunking standard IEEE802.1p: provides traffic priority and dynamic multicast filtering services IEEE802.1Q: for VLAN tags IEEE802.1d: spanning tree protocol and STP IEEE 802.1w: RSTP |
| Switch Mode | Store and forward |
| Management Mode | Console/Web/Telnet/ SNMP |
| RingOn™ | Recovery time <15ms |
| Flow Control | IEEE802.3x standard flow control, back pressure flow control |
| LED Indicators | P1, P2, STA, fault, LNK/ACT |
Interface
| Copper Port | 10/100/1000BaseT(X), auto-Negotiation, full/half Duplex, MDI/MDIX adaptive |
| Fiber Port | 1000BaseSFP port |
| Console | RJ45 |
| Relay | 2-pin grid type terminal block |
Power
Input Voltage | 120~370VDC or 85~264VAC Redundant Power Inputs |
Redundant Input | Supported |
Reverse Protection | Supported |
Power Port | 6-pin grid type terminal block |
Short Power Interruption | <10 ms |
Mechanism
| Housing | IP40 Metal Enclosure |
| Size (W × H ×D) | 19.02" × 1.73" × 12.17" (483mm × 44mm × 309mm) |
| Installation | Rack Mounting |
| Weight | 4.9kg |
| Power Consumption | 30W |
| Heat Dissipation | Efficient Fanless Cooling Design |
Environment
| Working Temperature | -40℃ ~ +75℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Relative Humidity | 5 to 95% RH |
| MTBF | 300000h |
Standard
| EMI | FCC Part 15 Subpart B Class A EN55022 Class A |
| EMC | IEC61000-4-2/EN61000-4-2 (ESD) IEC61000-4-3/EN61000-4-3 (RS) IEC61000-4-4/EN61000-4-4 (EFT) IEC61000-4-5/EN61000-4-5 (Surge) IEC61000-4-6/EN61000-4-6 (CS) IEC61000-4-8/EN61000-4-8 (PMS) IEC61000-4-11/EN61000-4-11(DIP) IEC61000-6-4/EN61000-6-4 (RE,CE) |
| Enviroment | IEC60068-2-1/EN60068-2-1 IEC60068-2-2/EN60068-2-2 |
| Freefall | IEC60068-2-32/EN60068-2-321 |
| Vibration | IEC61373/EN61373,Category 1 Class A |
Warranty
| Warranty | 5 years |
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions





