No related products found.
Products


Preview

Preview

Preview



9-port Din-rail Unmanaged Ethernet Switch
Manufacturer Part Number: HES9B-Y-SFP
Contact sales for pricing information
- 8×10/100BaseT(X) Port (RJ45 Connector) + 1 × 100BaseFX Port (SFP Connector)
- 12 ~ 58 VDC Redundant Dual Power Inputs
- IP40 Metal Housing, Fan-less Design
- High-level ESD: Contact 8KV,Air 15 KV
- -10°C to 60°C Working Temperature
The HES9B-Y-SFP series switches are a 100M SFP slot & 8 10/100M self -adapting network ports industry Ethernet fast switch, POE optional. Through the design of air-free cooling circuit design, wide -range working environment temperature, high protection level and other technologies, this series is enhanced with the reliability and security of the industrial network. It can better meet the requirements of rail transit, safe cities, intelligent transportation, outdoor monitoring and other harsh environments.
Ethernet Interface:
| 10/100/1000BaseT(X) Ports (RJ45 Connector) | 8 Full/Half Duplex Mode; MDI/MDI-X Auto-adaptive; Auto Negotiation Speed |
| 100BaseFX Ports | 1 (SFP Connector) |
| Standards | IEEE802.3; IEEE802.3i; IEEE802.3u; IEEE802.3x |
Switch Properties:
| Processing Type | Store and forward |
| MAC Table Size | 2K |
| Packet Buffer Size | 512K |
Power Parameters:
| Input Voltage | 12 ~ 58VDC Redundant Dual Power Inputs |
| Power Consumption | 5W MAX |
| Power Connector Type | Phoenix Terminal |
| Reverse Polarity Protection | Supported |
Physical Characteristics:
| Case | Metal Enclosure, IP40 Rating |
| Installation | Din-rail Mounting |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 1.81" × 4.09" × 5.63" (46mm × 104mm × 143mm) |
| Weight | 1.21lb (550g) |
Environmental Limits:
| Working Temperature | -10℃ to 60℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 70℃ |
| Relative Humidity | 5% to 95% (No Condensation) |
Industrial Standard
| EMI | FCC Part 15 Subpart B Class A, EN 55032 Class A |
| EMS | EN61000-4-2 Level 4, Contact: 8 kV; Air: 15 kV (ESD) EN61000-4-3 (RS) Level 3 EN61000-4-4 (EFT) Level 3 EN61000-4-5 Level 3 (4KV/2KV)8/20us (Surge Protection of Power) EN61000-4-5 Level 3 (4KV/2KV)10/700us (Surge Protection of Ethernet Port) EN61000-4-6 (CS) Level 3 EN61000-4-8 (PMS) Level 3 EN61000-4-16 Level 3 |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
Certification and Warranty
| Warranty | 5 years |
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions





