Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision HES5A-T 5-port 100M Unmanaged Industrial Ethernet Switch
Manufacturer Part Number: HES5A-T
Brand: Predision
$ 69.99$ 115.00
- 5 × 10/100BaseT(X) Port (RJ45 Connector)
- DC 9 ~ 60V Reverse Polarity Protection & Overload Protection
- IP40 Metal Housing, Fan-less Design
- -40°C to 75°C Working Temperature
- EMC LEVEL 4
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HES5A-T Series of industrial Ethernet switches are entry-level industrial 5 ports Ethernet switches that support IEEE802.3i, IEEE802.3u, IEEE802.3x with 10/100M, full/half duplex, auto-adaptive RJ45 ports. This series switches is rated to operate at temperatures ranging from -40°C to 75°C. EMC Level 4, fanless design, wide operating temperature, high-level ESD provide the products with high performance of resistance to high and low temperature, lightning protection and reliability and safety of industrial network.
| 10/100BaseT(X) Port (RJ45 Connector) | 5 Full/Half Duplex Mode; Auto MDl/MDI-X Adaptive; Auto Negotiation Speed |
| Standards | IEEE802.3, IEEE802.3i, IEEE802.3u, IEEE802.3x |
| Processing Type | Store and Forward |
| MAC Table Size | 1 K |
| Packet Buffer Size | 1 G |
| Input Voltage | DC 9 ~ 60 V |
| Operating Voltage | DC 9 ~ 60 V |
| Power Budget | Full Load 100 mA/ 24 V |
| Isolation | Insulation Resistance: 500 VDC, Insulation Strength: 500 VAC |
| Reverse Polarity Protection | Supported |
| Case | Metal Enclosure, IP40 Design |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 3.94" × 3.15" × 1.08" (100 mm × 80 mm × 27.5 mm) |
| Installation | DIN-rail Mounting |
| Working Temperature | -40°C to 75°C (-40°F to 167°F) |
| Storage Temperature | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |
| Ambient Relative Humidity | 5% to 95% (Non-condensing) |
| EMI | FCC Part15, Subpart B Class A, EN55022 Class A |
| EMS | IEC(EN)61000-4-2 (ESD): Contact: ±8kV; Air: ±15kV IEC(EN)61000-4-3(RS) IEC(EN)61000-4-4 (EFT): Power:±4kV; Signal: ±2kV IEC(EN)61000-4-5 (Surge): Power: Common Mode ±2kV, Differential Mode ±1kV; Signal: Common Mode ±4kV, Differential Mode ±2kV IEC(EN)61000-4-6 (CS) IEC(EN)61000-4-8 |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| Warranty Period | 5 Years |
EMC Level 4, Unmanaged, 5 x 100Mbps Copper Port, Industrial Temperature -40 ~ 75 °C, Power Input 9 ~ 60VDC
Din-rail Unmanaged, 5 x 100 Mbps Copper Port, Industrial Temperature -40°C to 75°C, Power Input 12 - 48 VDC
Din-rail Unmanaged, 5 x 100Mbps Copper Port, Industrial Temperature -40~75°C, Power Supply 12~52 VDC
Din-rail Unmanaged, 8 x 100 Mbps Copper Port, Industrial Temperature -40°C to 75°C, Power Supply 12/24/48 VDC (10.8 - 52.8 VDC)
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions










