Products


Preview

Preview

Preview

Preview

Preview





Henrich HES5A-X 5-port Din-rail Unmanaged Ethernet Switch
Manufacturer Part Number: HES5A-X
Brand: Henrich
$ 49.99$ 99.95
- 5 × 10/100BaseT(X) Port (RJ45 Connector)
- DC 12 - 48V with Reverse Polarity Protection
- IP30 Metal Housing, Fanless Design
- Lightning Protection: 6 KV 8/20 us
- Operating Temperature: -40°C to 75°C
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: June 20, 2026 (UTC-4)
The HES5A-X Series of industrial Ethernet switches is a line of entry-level, 5-port industrial Ethernet switches that supports IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, and IEEE 802.3x with 10/100M, full/half duplex, auto-adaptive RJ45 ports. The switches in this series are rated to operate at temperatures ranging from -40°C to 75°C. The fanless design, wide operating temperature range, and high-level ESD protection provide high-performance resistance to extreme temperatures and lightning, ensuring the reliability and safety of the industrial network.
Ethernet Interface
| PoE Ports (10/100BaseT(X), RJ45 connector) | 5 Full/Half-duplex Mode; Auto MDl/MDI-X Adaptive; Auto Negotiation Speed |
| Standards | IEEE802.3, IEEE802.3i, IEEE802.3u, IEEE802.3x |
| Power Connector | DC Socket or Phoenix Terminal, with Built-in Reverse Polarity Protection |
Switch Properties
| Processing Type | Store and Forward (Full Wire Speed) |
| MAC Table Size | 2 k |
| Packet Buffer Size | 512 k |
Power Parameters
| Input Voltage | DC 12 - 48 V |
| Operating Voltage | DC 12 - 48 V |
| Power Budget | Standby < 4W, Full load < 5W |
| Reverse Polarity Protection | Supported |
Physical Characteristics
| Case | Metal Enclosure, IP30 Design |
| Installation | Din-rail Mounting |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 1.2" × 3.9" × 3.5" (30mm × 98 mm × 88 mm) |
Environmental Limits
| Operating Temperature | -40℃ to 75℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 85℃ |
| Relative Humidity | 5% to 95% (No Condensation) |
Industrial Standard
| EMI | FCC Part15, CISPR (EN55022) Class A |
| EMS | Lightning protection: 6KV 8/20us IEC61000-4-2 (ESD) Level 3, IEC61000-4-3 (RS) Level 3, IEC61000-4-4 (EFT) Level 3, IEC61000-4-5 (Surge) Level 3, IEC61000-4-6 (Radio Frequency Transmission) Level 3, IEC61000-4-8 (Power Frequency Magnetic Field) Level 3, IEC61000-4-9 (Pulsed Magnet Field) Level 3, IEC61000-4-10 (Damped Oscillation) Level 3, IEC61000-4-12/18 (Shockwave) Level 3, IEC61000-4-16 (Common-mode Transmission) Level 3, IEC61000-6-2 (Common Industrial Standard) |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| Certification | CE Mark, Commercial, CE/LVD EN62368-1, FCC Part 15 Class A, RoHS |
Warranty
| Warranty | 5 years |
Din-rail Unmanaged, 5 x 100 Mbps Copper Port, Industrial Temperature -40°C to 75°C, Power Input 12 - 48 VDC
Entry-level Din-rail Unmanaged, 5 x 100Mbps Copper Port, Industrial Temperature -10 ~ 60°C, Power Supply 12 ~ 58 VDC
EMC Level 4, Unmanaged, 5 x 100Mbps Copper Port, Industrial Temperature -40 ~ 75 °C, Power Input 9 ~ 60VDC
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














