Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision HESC-T-031 RS-485/422 Photoelectric Isolated Repeater
Manufacturer Part Number: HESC-T-031
Brand: Predision
$ 155.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- ±15 kV ESD Protection, 600 W Lightning Surge Protection per wire
- Isolation Voltage: 2,500 Vrms, 500 VDC (Continuous)
- Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HESC-T-031 is an optically isolated RS-485/422 repeater designed to extend communication distances and increase the node capacity of RS-485/422 bus networks. Its built-in optical isolator and DC/DC isolation module provide up to 2.5 kVrms of isolation. The interface features advanced TVS (Transient Voltage Suppressor) diodes at both ends, providing 600 W of surge and lightning protection for each RS-485/422 wire.
The device features zero-delay automatic transceiver switching. Its unique I/O circuit automatically manages data direction without the need for handshake signals (such as RTS or DTR). This jumper-free design allows for seamless switching between full-duplex (RS-422) and half-duplex (RS-485) modes, ensuring true plug-and-play compatibility.
The HESC-T-031 provides reliable connectivity for point-to-point and point-to-multipoint configurations. In multipoint mode, this repeater extends the network to support up to 128 RS-485/422 devices.
| Standard | RS-485/422 EIA/TIA |
| Electrical Interface | Terminal Block (RS-485/422 Input & Output) |
| Interface Protection | ±15 kV ESD Protection and 600 W Lightning Surge Protection per wire for RS-485/422 Interfaces |
| Operating Mode | Asynchronous Half-duplex or Full-duplex |
| Node Support | Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices in Point-to-multipoint Mode |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power (PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Isolation Voltage | 2,500 Vrms, 500 VDC (Continuous) |
| Baud Rate | 300 - 512,000 bps |
| Transmission Media | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Transmission Distance | 5,000m (at 9,600 bps) |
| Dimension | 120 × 80 × 25 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% |
Industrial RS-485 Photoelectric Isolated Repeater, Aluminum Enclosure, Wall Mounted, Baud Rate: 300 bps - 115.2 kbps, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps), Isolation Voltage: 2,500 Vrms, 500 VDC (Continuous), ±15 kV ESD Protection, 600 W Lighting and Surge Protection per wire, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
RS-485 Photoelectric Isolated Repeater, Baud Rate: 300 bps - 115.2 kbps, Operating Power: 9-30 VDC/350 mA, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps), Isolation Voltage: 2,500 Vrms, 500 VDC (Continuous), ±15 kV ESD Protection, 600 W Lighting and Surge Protection per wire, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
Industrial RS-485/422 Repeater with Photoelectric Isolation, Baud Rate: 300 bps - 512 kbps, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps), Isolation Voltage: 2,500 Vrms, 500 VDC (Continuous), ±15 kV ESD Protection, 600 W Lightning Surge Protection per wire, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














