Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision HEUS-T-037 USB to RS-232/RS-485/RS-422 Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-037
Brand: Predision
$ 66.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- ±15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 921,600 bps
- Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
7 Available
The HEUS-T-037 is a universal USB to RS-232/485/422 converter. This bus-powered device requires no external power supply and is fully compatible with USB, RS-232, RS-422, and RS-485 standards. It seamlessly converts single-ended USB signals into RS-232, RS-485, or RS-422 signals.
Featuring zero-delay automatic transceiver switching, the device utilizes a unique I/O circuit to automatically manage data direction without the need for handshake signals (such as RTS or DTR). No jumper settings are required to switch between full-duplex (RS-232/422) and half-duplex (RS-485) modes, ensuring plug-and-play compatibility with all existing communication software and hardware interfaces.
| Standard | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-232/485/422 |
| USB Signals | VCC, DATA-, DATA+, GND, FG |
| RS-232 Signals | RXD, TXD, DTR, GND, DSR, RTS, CTS |
| RS-485 Signals | T/R+, T/R-, GND |
| RS-422 Signals | TXD+, TXD-, RXD+, RXD-, GND |
| Operating Mode | Asynchronous, Point-to-point or Point-to-multipoint, 2-wire Half-duplex, 4-wire Full-duplex |
| Direction Control | Automatic Data Direction Control (ADDC) |
| Baud Rate | 300 – 921,600 bps with Auto-Baud Detection |
| Node Support | Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices in Point-to-multipoint Mode |
| Transmission Distance | 1,200m for RS-485/422 Port (at 9,600 bps), 5m for USB and RS-232 Port |
| Interface Protection | 200W Surge Protection, ±15 kV ESD Protection |
| Interface Connector | USB Type-A Male, DB9 Male Connector |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power (PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Medium | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Dimensions (L x W x H) | 1500 × 36 × 16 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C; Relative Humidity: 5% to 95% |
| OS Support | WinXP/7/8/8.1/10/Linux etc. |
USB to RS-232/485/422 Converter, Serial 3-in-1, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB and RS-232 Port, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40°C to 85°C.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














