Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision HEUS-T-039 USB Type-C to RS-485/422 Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-039
Brand: Predision
$ 24.99$ 67.80
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- 600 W Surge Protection and ±15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 921,600 bps
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
15 Available
The HEUS-T-039 converter features a universal USB to RS-485/422 converter that operates without an external power supply. Fully compatible with USB, RS-485, and RS-422 standards, it converts single-ended USB signals into balanced differential RS-485 or RS-422 signals.
High-speed transmission is ensured by extremely low inter-electrode capacitance. The converter utilizes RJ45 and DB9 male connectors and features a unique I/O circuit with zero-delay automatic transceiver switching. This allows the device to control data flow direction automatically without handshake signals (such as RTS or DTR). Additionally, the converter supports plug-and-play full-duplex (RS-422) and half-duplex (RS-485) modes without the need for jumper settings.
For added reliability, each wire is equipped with surge protection to guard against voltage spikes.
| Standard | Complies with USB 1.0, 1.1, 2.0, 3.1 Standards and EIA RS-485, RS-422 Standards |
| USB Signals | VCC, DATA-, DATA+, GND, FG |
| RS-485 Signals | T/R+, T/R-, GND |
| RS-422 Signals | T/R+, T/R-, RXD+, RXD-, GND |
| Operating Mode | Asynchronous, Point-to-point or Point-to-multipoint, 2-wire Half-duplex, 4-wire Full-duplex |
| Direction Control | Integrated Automatic Data Flow Control technology automatically detects and manages the data transmission direction |
| Baud Rate | 300 - 921,600 bps |
| Node Support | Supports connection of up to 32 RS-485 or RS-422 Devices in Point-to-multipoint Mode |
| Transmission Distance | RS-485/422 Port: Up to 1,200m (at 9,600 bps), USB: 5m |
| Interface Protection | 600 W Surge Protection, ±15 kV ESD Protection |
| Interface Connector | USB Type-C Male (USB), DB9 Male Connector (RS-485/422) |
| Signal Indicators | Two LEDs for Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Medium | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Cable Length | 1500 ± 30 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% |
| OS Support | Win 2000/2003/2008/2012/XP/Vista/7/8/8.1/10/CE/Mac/Linux |
USB Type-C to RS-232 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 460,800 bps, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB Type-C to RS-485/422 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 921,600 bps, Supports Connection of up to 32 RS-485 or RS-422 Devices, Transmission Distance: RS-485/422 Port Up to 1,200 m(at 9,600 bps), USB 5 m, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














