Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision HEUS-T-029 USB to RS-485/422 Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-029
Brand: Predision
$ 56.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- ±15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 921,600 bps
- Supports Connection of up to 32 RS-422 or RS-485 Devices
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
50 Available
The HEUS-T-029 is a universal USB to RS-485/422 converter that operates without an external power supply. Fully compatible with USB, RS-422, and RS-485 standards, it converts single-ended USB signals into balanced differential RS-422 or RS-485 signals. The device features integrated surge protection for each wire, while low inter-pole capacitance ensures high-speed data transmission. Both RS-422 and RS-485 ports are accessible via a DB9 male connector.
Equipped with zero-delay automatic switching, the converter’s unique I/O circuit manages data flow direction without the need for handshake signals (such as RTS or DTR). It also eliminates the need for jumper settings when switching between full-duplex (RS-422) and half-duplex (RS-485) modes, ensuring seamless compatibility with all existing communication software and hardware.
The HEUS-T-029 provides reliable point-to-point and point-to-multipoint connectivity. In point-to-multipoint mode, a single converter can support up to 32 RS-422 or RS-485 devices. It supports data rates from 300 bps to 921.6 kbps and includes dedicated LED indicators for power and data flow to simplify troubleshooting.
| Standard | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-485/422 |
| USB Signals | VCC, DATA-, DATA+, GND, FG |
| RS-485 Signals | T/R+、T/R-、GND |
| RS-422 Signals | T/R+、T/R-、RXD+、RXD-、GND |
| Operating Mode | Asynchronous, 2-wire Half-duplex or 4-wire Full-duplex |
| Direction Control | Automatic Data Direction Control (ADDC) |
| Baud Rate | 300 – 921,600 bps with Auto-Baud Detection |
| Node Support | Supports Connection of up to 32 RS-422 or RS-485 Devices in Point-to-multipoint Mode |
| Transmission Distance | 1,200m for RS-485/422 Port (at 9,600 bps), 5m for USB |
| Interface Protection | ±15 kV ESD Protection |
| Interface Connector | USB Type-A Male, DB9 Male Connector for RS-485/422 Port |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power (PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Medium | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Cable Length | 1500 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C; Relative Humidity: 5% to 95% |
| OS Support | Win 8/Win 10/Win 2000/2003/2008/2012/XP/Vista/7/8/8.1/10/CE/Mac/Linux |
USB to RS-485/422 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -20℃ to 75℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422, 5m for USB, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter, Photoelectric Isolated, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 128,000 bps, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 1,500 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Plastic Housing, Baud Rate: 300 - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 8-port RS-485/422 Converter (USB 2.0), Photoelectric Isolated, 1U Enclosure, Baud Rate: 300 - 921,600 bps, Power Input: AC 100-240 V /50-60 Hz, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














