Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision HEUS-T-034 USB to RS-485/422 Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-034
Brand: Predision
$ 62.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 921,600 bps
- Supports Connection of up to 32 RS-422 or RS-485 Devices
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HEUS-T-034 is a universal, bus-powered USB to RS-485/422 converter that requires no external power supply. Compliant with USB, RS-422, and RS-485 standards, it converts single-ended USB signals into balanced differential RS-422 or RS-485 signals.
Featuring zero-latency automatic transceiver conversion and unique I/O circuitry, the HEUS-T-034 manages data flow direction without the need for handshaking signals (such as RTS or DTR). No jumper settings are required to switch between full-duplex (RS-422) and half-duplex (RS-485) modes.
The converter supports both point-to-point and point-to-multipoint communication, allowing for the connection of up to 32 devices. It supports Auto-Baud rates ranging from 300 to 921.6 kbps and ensures seamless integration across all modern communication software and hardware.
| Standard | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-485/422 |
| USB Signals | VCC, DATA+, DATA-, GND, FG |
| RS-485 Signals | T/R+, T/R-, GND |
| RS-422 Signals | T+, T-, R+, R-, GND |
| Operating Mode | Asynchronous, Point-to-point or Point-to-multipoint, 2-wire Half-duplex or 4-wire Full-duplex |
| Direction Control | Automatic Data Direction Control (ADDC) |
| Baud Rate | 300 - 921,600 bps with Auto-Baud Detection |
| Node Support | Supports Connection of up to 32 RS-422 or RS-485 Devices in Point-to-multipoint Mode |
| Transmission Distance | 1.2km (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB |
| Interface Protection | 600W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection |
| Interface Connector | USB Type-A Male, 5-pin Terminal Block for RS-485/422 Port |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power (PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Medium | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Dimensions (L x W x H) | 62 × 33 × 16 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% |
| OS Support | Win 8/Win 10/Win 2000/2003/2008/2012/XP/Vista/7/8/8.1/10/CE/Mac/Linux |
USB to RS-485/422 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -20℃ to 75℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422, 5m for USB, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter, Photoelectric Isolated, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 128,000 bps, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 1,500 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Plastic Housing, Baud Rate: 300 - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 8-port RS-485/422 Converter (USB 2.0), Photoelectric Isolated, 1U Enclosure, Baud Rate: 300 - 921,600 bps, Power Input: AC 100-240 V /50-60 Hz, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions















