Products


Preview

Predision HEUS-T-033 USB to RS-485/422 Photoelectric Isolated Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-033
Brand: Predision
$ 187.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- 1,500 W Lightning and Surge Protection, ± 15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 128,000 bps
- Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HEUS-T-033 is a universal USB to RS-485/422 converter supporting Auto-Baud rates from 300 to 128,000 bps. Designed for large-scale networking, it can connect up to 128 RS-422 or RS-485 devices. Compliant with USB and RS-485/422 standards, it converts single-ended USB signals into balanced differential RS-485 or RS-422 signals.
For superior reliability, the built-in photoelectric isolator provides up to 2,500 Vrms of isolation voltage. The series also incorporates advanced TVS (Transient Voltage Suppressor) technology, providing 1,500W of surge and lightning protection per wire. Low inter-electrode capacitance ensures high-speed transmission across all ports.
Featuring zero-latency automatic transceiver conversion and unique I/O circuitry, the device manages data flow direction without the need for handshaking signals (such as RTS or DTR). No jumper settings are required to switch between full-duplex (RS-422) and half-duplex (RS-485) modes, ensuring seamless integration across all modern communication software and interface hardware.
| Standards | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-485/422 |
| USB Signals | VCC, DATA-, DATA+, GND, FG |
| RS-485 Signals | T+, T-, GND |
| RS-422 Signals | T+, T-, R+, R-, GND |
| Operating Mode | Asynchronous, Point-to-point or Point-to-multipoint, 2-wire Half-duplex or 4-wire Full-duplex |
| Direction Control | Automatic Data Direction Control (ADDC) |
| Baud Rate | 300 - 128,000 bps with Auto-Baud Detection |
| Node Support | Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices in Point-to-multipoint Mode |
| Transmission Distance | 5,000 m for RS-485/422 Port (at 9,600 bps), 5 m for USB |
| Interface Protection | 1,500 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection |
| Interface Connector | USB Type-B Female, RJ45 and DB9 Male Connector for RS-485/422 Port |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power (PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Medium | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Dimensions (L x W x H) | 96 × 64 × 26 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C; Relative Humidity: 5% to 95% |
| OS Support | Win 98/Win 2000/WinXP/Vista/Win 7/8/8.1/10/Linux |
USB to RS-485/422 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -20℃ to 75℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422, 5m for USB, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter, Photoelectric Isolated, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 128,000 bps, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 1,500 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Plastic Housing, Baud Rate: 300 - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 8-port RS-485/422 Converter (USB 2.0), Photoelectric Isolated, 1U Enclosure, Baud Rate: 300 - 921,600 bps, Power Input: AC 100-240 V /50-60 Hz, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions











