Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision PDE904-NT 4 LAN Ports PLC NAT Data Gateway
Manufacturer Part Number: PDE904-NT
Brand: Predision
$ 662.00
- Deep Customization Based on Linux
- DC 12V/1A with Overload Protection and Reverse Polarity Protection
- Metal Enclosure, IP40 Protection
- Web Management, Supports Local Firmware Upgrade
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
In many modern manufacturing environments, PLCs within the same workshop often share identical IP addresses. Since equipment manufacturers frequently lock these configurations, users are unable to adjust IPs manually, creating a significant barrier to MES (Manufacturing Execution System) integration and centralized management.
The PDE904-NT PLC NAT Data Gateway solves this challenge by implementing Network Address Translation (NAT). This allows the gateway to map identical PLC IP addresses to a new, unique network segment without altering the original machine code. By facilitating seamless TCP/UDP data reporting and expanding PLC communication interfaces, the PDE904-NT enables unified management and system scalability—all while maintaining the integrity of the existing network architecture.
| CPU | 32-bit 880 MHz |
| DRAM Capacity | 256 MB |
| NOR Flash | 16 MB |
| Operation System | Deep Customization Based on Linux |
| LED Indicators | 1 × PWR Indicator, 1 × SYS Indicator |
| Input Power Connection | Standard Phoenix Terminal with Reverse Polarity Protection |
| Input Power Voltage | DC 12V/1A with Overload Protection and Reverse Polarity Protection |
| Reset Button | Reset to Factory Settings |
| Ethernet Port | 1 × 10/100/1000Mbit/s Auto-Sensing WAN Port 4 × 10/100/1000Mbit/s Auto-Sensing Ethernet LAN Port with 1.5KV Electromagnetic Isolation Protection |
| Power Range | 9 - 48 VDC |
| Dimensions ( Length × Width × Height) | 125 × 90 × 30 mm |
| Idle Current | 200 mA @ 12 VDC |
| Rated Current | 500 mA @ 12 VDC |
| Peak Current | 700 mA @ 12 VDC |
| Max Power Consumption | 8.4 W |
| Working Temperature | -40℃ to 80℃ |
| Storage Temperature | -45℃ to 85℃ |
| Relative Humidity | 5 - 95% (No Condensation) |
| Net Weight | 380g |
| Case | Metal Enclosure, IP40 Protection |
| Installation | Din-rail Mounting / Wall Mounting |
| LAN1 Protocol | TCP/UDP/TCP+UDP |
| LAN2 Protocol | TCP/UDP/TCP+UDP |
| Management and Maintenance | Web Management, Supports Local Firmware Upgrade Web Tool: Ping, Tracert |
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














