Products


Preview

Preview


USB to 4-port RS-485/422 Photoelectric Isolated Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-035
Brand: Predision
$ 478.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 128,000 bps
- Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HEUS-T-035 is a high-performance USB to RS-485/422 converter that operates without an external power supply. It features an integrated photoelectric isolator and a DC/DC power isolation module, providing galvanic isolation up to 2,500 Vrms. Fully compliant with USB, RS-422, and RS-485 standards, the device converts single-ended USB signals into balanced differential RS-422 or RS-485 signals. For enhanced reliability in industrial environments, the RS-485/422 interfaces are equipped with high-speed transient voltage suppression (TVS) protectors to shield against surges and ESD. Ultra-low inter-electrode capacitance ensures high-speed data transmission for the RS-485/422 interface.
The converter features integrated zero-delay automatic transceiver switching. Its unique I/O circuitry automatically manages data flow direction without the need for hardware handshaking signals (such as RTS or DTR). No jumper settings are required to switch between full-duplex (RS-422) and half-duplex (RS-485) modes, ensuring true plug-and-play operation and total compatibility with existing communication software and hardware.
The HEUS-T-035 photoelectric-isolated interface converter provides reliable connections for both point-to-point and point-to-multipoint topologies. In point-to-multipoint mode, the converter supports up to 128 nodes per port. The device supports data rates from 300 bps to 128,000 bps and features dedicated LED indicators for power and data flow to assist with system monitoring and troubleshooting.
| Standard | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-485/422 |
| USB Signals | VCC, DATA-, DATA+, GND, FG |
| RS-485 Signals | T/R+, T/R-, GND |
| RS-422 Signals | T/R+, T/R-, RXD+, RXD-, GND |
| Operating Mode | Asynchronous, Point-to-point or Point-to-multipoint, 2-wire Half-duplex, 4-wire Full-duplex |
| Direction Control | Automatic Data Direction Control (ADDC) |
| Baud Rate | 300 - 128,000 bps with Auto-Baud Detection |
| Node Support | Supports Connection of up to 128 RS-422 or RS-485 Devices in Point-to-multipoint Mode |
| Interface Protection | 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection |
| Isolation Voltage | 2,500 Vrms, 500DC (Continuous), Dedicated DC/DC Module |
| Isolation Mode | Master/slave Isolation, Slave/slave Isolation |
| Interface Connector | USB Type-B Female, DB9 Male Connector |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power (PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Medium | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Transmission Distance | RS-485/422 Port 5 km, USB 5m |
| Dimension | 210 × 130 × 32 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Relative Humidity | 5% to 95% |
| OS Support | Win 98/Win 2000/2003/2008/2012/XP/Vista/7/8/8.1/10/CE/Mac/Linux etc. |
USB to RS-485/422 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -20℃ to 75℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422, 5m for USB, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter, Photoelectric Isolated, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 128,000 bps, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 1,500 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-485/422 Converter (USB 2.0), Plastic Housing, Baud Rate: 300 - 921.6 kbps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 1,200m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 4-port RS-485/422 Photoelectric Isolated Converter, Metal Housing, Baud Rate: 300 - 128,000 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: RS-485/422 Port 5 km, USB 5m, 600 W Lightning and Surge Protection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40°C to 85°C.
USB to 8-port RS-485/422 Converter (USB 2.0), Photoelectric Isolated, 1U Enclosure, Baud Rate: 300 - 921,600 bps, Power Input: AC 100-240 V /50-60 Hz, Transmission Distance: 5,000m (at 9,600 bps) for RS-485/422 Port, 5m for USB, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














