Products


Preview

Preview

Preview



Henrich HES5GB-Y-ST 5-port Full Gigabit Din-rail Unmanaged Ethernet Switch
Manufacturer Part Number: HES5GB-Y-ST
Brand: Henrich
$ 284.00
- 4×10/100/1000BaseT(X) Port (RJ45 Connector)
- 1×1000BaseFX Port (Multiple-mode ST Connector)
- Supports 10KB Jumbo Frames
- DIP Switches for Enabling or Disabling Broadcast Storm Protection and Port Isolation
- 12 ~ 58 VDC Redundant Dual Power Inputs
- IP40 Metal Housing, Fan-less Design
- High-level ESD: Contact: 8 KV Air: 15 KV
- -10°C to 60°C Operating Temperature
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
4 Available
The HES5GB-Y series, 4 or 5 full gigabit copper ports and 1 optical fiber port industrial Ethernet switches, support IEEE802.3u, IEEE802.3x and IEEE802.3z with 10/100/1000BaseT(X) & 1000Base-SX/LX, full/half duplex, MDI/MDI-X auto-sensing. This series switches are rated to operate at temperatures ranging from -10°C to 60°C. The fanless design, wide operating temperature, high-level ESD provide the products with high performance of resistance to high and low temperature, lightening protection and reliability and safety of industrial network. In addition, the HES5GB-Y switches have DIP switches for enabling or disabling broadcast storm protection, providing another level of flexibility for industrial applications.
Ethernet Interface
| 10/100/1000BaseT(X) Ports (RJ45 Connector) | 4 Full/Half Duplex Mode; MDI/MDI-X Auto-adaptive; Auto Negotiation Speed |
| 1000BaseFX Ports | 1 (Multi-mode ST Connector) |
| Standards | IEEE802.3; IEEE802.3i; IEEE802.3u; IEEE802.3x; IEEE802.3ab; IEEE802.3z |
Optical Fiber
| Mode | Multi-mode | Single-mode |
| Transmission Distance | 550m | 20km |
| Center Wavelength | 1310 nm | 1310 nm |
| TX Power | ≥-12 dBm | ≥-10 dBm |
| RX Power | ≤-24 dBm | ≤-24 dBm |
| Transmission Rate | 1000 Mbps | 1000 Mbps |
DIP Switch Configuration
| LFP (PoE Switches Only) | Enabling or Disabling Remote PD Reset Function |
| LGY (PoE Switches Only) | Enabling or Disabling the Function of Power Supply for Non-standard PD Device |
| VLAN | Enabling or Disabling Port Isolation |
| BSR | Enabling or Disabling Broadcast Storm Control |
Switch Properties
| Processing Type | Store and forward |
| Jumbo Frame Size | 10 KB |
| MAC Table Size | 8K |
| Packet Buffer Size | 1 Mbit |
Power Parameters
| Input Voltage | DC 12-58V Redundant Dual Power Inputs |
| Power Consumption | < 5W |
| Power Connector Type | Phoenix Terminal |
| Reverse Polarity Protection | Supported |
Physical Characteristics
| Case | Metal Enclosure, IP40 Rating |
| Installation | Din-rail Mounting |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 1.22" × 4.65" × 3.58" (31mm ×118mm × 91mm) |
| Weight | 0.88lb (400g) |
Environmental Limits
| Working Temperature | -30℃ ~ 75℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ 75℃ |
| Relative Humidity | 5% to 95% (No Condensation) |
Industrial Standard
| EMI | FCC Part15, CISPR (EN55022) Class A |
| EMS | EN61000-4-2 (ESD) Level 4, Contact: 8kV; Air: 15kV EN61000-4-3 (RS) Level 3 EN61000-4-4 (EFT) Level 3 EN61000-4-5 (Surge) Level 3, 4KV/2KV, 8/20us (Surge Protection of Power) EN61000-4-5 (Surge) Level 3, 4KV/2KV, 10/700us (Surge Protection of Ethernet Port) EN61000-4-6 (CS) Level 3 EN61000-4-8 (PMS) Level 3 EN61000-4-16 Level 3 |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
Warranty
| Warranty | 5 Years |
Din-rail Unmanaged, 5 x 1000Mbps Copper Port, Industrial Temperature -10 ~60°C, Power Supply 12 ~ 58 VDC
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-mode 550m, SC Interface, Industrial Temperature -10 ~ 60°C, Power Supply 12 ~ 58 VDC
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-mode 550m, ST Interface, Industrial Temperature -10 ~ 60°C, Power Supply 12 ~ 58 VDC
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, SFP Interface, Industrial Temperature -10 ~ 60°C, Power Supply 12 ~ 58 VDC
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, SC Interface, Industrial Temperature -10 ~ 60°C, Power Supply 12 ~ 58 VDC
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, ST Interface, Industrial Temperature -10 ~ 60°C, Power Supply 12 ~ 58 VDC
Din-rail Unmanaged, 8 x 1000Mbps Copper Port, Industrial Temperature -10 ~ 60°C, Power Supply 12~58 VDC
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














