Products


Preview

Preview

Preview



Henrich HEMC3GA-X-SSC Gigabit Ethernet-to-fiber Industrial Media Converter
Manufacturer Part Number: HEMC3GA-X-SSC
Brand: Henrich
$ 245.00
- 2 × 10/100/1000BaseT(X) Ports and 1 x 1000Base-SX/LX Port
- Single-mode SC Fiber Connector
- -40°C to 75°C Operating Temperature Range
- DC 12-48V Power Supply with Reverse Polarity Protection
- IP30 Din-rail Mounting
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
4 Available
The HEMC3GA/B-X series industrial media converters provide industrial grade media conversion between 10/100BaseT(X) and 100Base-SX/LX (SC/ST connectors). With the strengthened EMC grade, the HEMC3GA/B-X media converters are designed for harsh industrial environments while complying with FCC, and CE standards. Two operating temperature ranges are supported: -10°C to 60°C and -40°C to 75°C. SC and ST fiber connection types are supported in both multi-mode and single-mode formats for various applications. Reverse polarity protection is supported.
Ethernet Interface
| 10/100/1000BaseT(X) Ports (RJ45 Connector) | 2 Ports, Full/Half Duplex Mode; Auto MDI/MDI-X Adaptive; Auto Negotiation Speed |
| 1000Base-SX/LX Port | 1 Port, SC Interface, Single-mode |
| Standards | IEEE802.3 10BASE-T, IEEE802.3i 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX IEEE802.3ab 1000Base-T, IEEE802.3z 1000Base-X, IIEEE802.3x |
| Power Connector | DC Socket or Phoenix Terminal, with Built-in Reverse Polarity Protection |
Optical Fiber
| Mode | Multi-mode | Single-mode |
| Transmission Distance | 550m | 20km |
| Center Wavelength | 850nm | 1310nm |
| TX Power | -5 ~ -9dBm | -3 ~ -9dBm |
| RX Power | ≥-17dBm | ≥-22dBm |
| Transmission Rate | 1000Mbps | 1000Mbps |
Power Parameters
| Input Voltage | DC 12-48V |
| Power Consumption | Standby < 4W, Full load < 6W |
| Power Connector Type | 3-pin Industrial Phoenix Terminal |
| Reverse Polarity Protection | Supported |
Physical Characteristics
| Case | Metal Enclosure, IP30 Rating |
| Installation | Din-rail Mounting |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 1.2" × 3.9" × 3.5" (30mm × 98 mm × 88 mm) |
Environmental Limits
| Working Temperature | -40℃ to 75℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 85℃ |
| Relative Humidity | 5% to 90% (Non-condensing) |
Industrial Standard
| EMI | FCC Part15, CISPR (EN55022) Class A |
| EMS | Protection level: IP30, Lightning protection: 6KV 8/20us IEC61000-4-3 (RS):10V/m (80~1000MHz) IEC61000-6-2 (Common Industrial Standard) IEC61000-4-9 (Pulsed magnet field): 1000A/m IEC61000-4-10 (Damped oscillation): 30A/m, 1MHz IEC61000-4-12/18 (Shockwave): CM 2.5kV, DM 1kV IEC61000-4-4(EFT): Power cable:±4kV, Data cable: ±2kV IEC61000-4-16 (Common-mode transmission): 30V, 300V, 1s IEC61000-4-2 (ESD): ±8kV contact discharge, ±15kV air discharge IEC61000-4-6 (Radio frequency transmission): 10V(150kHz~80MHz) IEC61000-4-8 (Power frequency magnetic field):100A/m, 1000A/m,1s-3s IEC61000-4-5 (Surge): Power cable: CM±4kV/ DM±2kV, Data cable: ±4kV |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
Warranty
| Warranty | 5 years |
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-mode 550m, SC Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~48 VDC, 98 x 88 x 30mm
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20km, SC Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~48 VDC, 98 x 88 x 30mm
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-mode 550m, ST Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~48 VDC, 98 x 88 x 30 mm
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20km, ST Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~48 VDC, 98 x 88 x 30 mm
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-mode 550m, SC Interface, Industrial Temperature -40~75°C, Power Supply 12~48 VDC, 98 x 88 x 30 mm
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20km, SC Interface, Industrial Temperature -40~75°C, Power Supply 12~48 VDC, 98 x 88 x 30 mm
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-mode 550m, ST Interface, Industrial Temperature: -40~75°C, Power Input 12-48 VDC, 98 x 88 x 30mm
Din-rail Media Converter, 2 x 1000Mbps Copper Port, 1 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20km, ST Interface, Industrial Temperature -40~75°C, Power Supply 12~48 VDC, 98 x 88 x 30 mm
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














