Products


Preview

Preview

Preview

Preview




Predision HEAP-T-001 Wireless Zigbee Module
Manufacturer Part Number: HEAP-T-001
$ 37.00
- Working Voltage: 2.0 ~ 3.6 V
- Working Temperature: -40°C to 85°C
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
HEAP-T-001 is a small size wireless zigbee module, based on the physical layer of IEEE 802.15.4. It uses the 2.4GHz free frequency band. This product is a short-distance, low-power and bidirectional communication module. This module uses the high-performance industrial-grade chip CC2530 from TI, which integrates the 8051 microcontroller and wireless transceiver. The module has URAT, ADC, SPI interfaces.
| Working Voltage | 2.0 ~ 3.6 V |
| Working Current | 25 mA (TX), 12 mA (RX) |
| Working Frequency | 2,405 ~ 2,480 MHz |
| Transmitting Power | 4.5 dBm (Max) |
| Receiving Sensitivity | -97 dBm |
| Working Temperature | -40℃ to 85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 85℃ |
| Antenna Type | Ceramic Antenna (IPEX Can Be Connected to An External Coaxial Antenna) |
Wireless Zigbee Module, 2,405 ~ 2,480 MHz, TX 4.5dBm(Max) , RX -97dBm, 2.0V~3.6V
Wireless Carrier 433MHz to RS-232/485/422, Metal Enclosure, Wall Mounted, Power Supply: 9 - 30 VDC, Transmission Distance: Wireless 433MHz Carrier 300 m (Open Space), RS-232 5 m (1,200 - 38,400 bps) RS-485/422 1200 m (1,200 - 115,200 bps), Operating Temperature: -10℃ to 70℃.
Zigbee 2.4G to RS-232/485/422 Wireless Data Transmission Converter, Metal Enclosure, Wall Mounted, Power Supply: 9 - 30 VDC, Transmission Distance: Wireless 2.4 GHz Carrier 2,000 m (Open Space); RS-232 5 m(1,200 - 115,200 bps); RS-485/422 1,200m (1,200 - 115,200 bps), Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
300 Mbps Wireless AP Repeater, Metal Enclosure, Power Supply: 12 - 24 VDC, Transmission Speed: 300 Mbps, Operating Temperature: -20℃ to 70℃.
Wireless AP Receiver, 1×10/100Mbps WAN, 2×10/100Mbps LAN, Power Supply: 12 - 48 VDC, AP, Relay, ISP, and Router modes, Transmission Speed: 150 Mbps.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions













