Products


Preview

Preview


Predision HEAP-T-004 Wireless Carrier 433 MHz to RS-232/485/422 Wireless Data Transmission Converter
Manufacturer Part Number: HEAP-T-004
Brand: Predision
$ 113.00
- Operating Temperature: -10°C to 70°C
- Power Supply: 9 - 30 VDC
- Baud Rate: 1,200 - 38,400 bps
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HEAP-T-004 is an industrial-grade wireless communication module designed to support Modbus and ASCII protocols. It facilitates versatile wireless data transmission architectures, including point-to-point and point-to-multipoint configurations. Integrating transceiver capabilities into a single unit, the device is characterized by its secure galvanic isolation, streamlined installation, and exceptional cost-effectiveness, ensuring robust and reliable performance in demanding environments.
| Operating Mode | Asynchronous Half-duplex |
| Carrier Frequency | 433MHz ISM band, with 16 configurable channels |
| Communication Interface | RS-232, RS-485, RS-422 |
| Electrical Interface | DB9 male connector for RS-232, terminal blocks for RS-485/422, and SMA connectors. |
| Interface Protection | ±15 VA ESD Protection (RS-232) 600W per wire Surge Protection (RS-485/422) |
| Power Supply | 9 - 30 VDC |
| Operating Current | 9 V @ 400 mA |
| Baud Rate | 1,200/2,400/4,800/9,600/19,200/38,400 bps |
| LED Indicators | PWR, TXD and RXD |
| Antenna Impedance | 50 Ω (SMA Antenna: 360°Rotate) |
| Antenna Transmitting Power | Optional 40/150/405/520 mW |
| Transmission Distance | Wireless Carrier 433MHz: 300 m (Open Space) RS-232: 5 m (1,200 - 38,400 bps) RS-485/422: 1,200 m (1,200 - 38,400 bps) |
| Operating Temperature | -10℃ to 70℃ |
| Relative Humidity | 10 - 90% RH (Non-condensing) |
| Dimension | 97 × 65 × 22 mm (Excluding antenna) |
Wireless Carrier 433MHz to RS-232/485/422, Metal Enclosure, Wall Mounted, Power Supply: 9 - 30 VDC, Transmission Distance: Wireless 433MHz Carrier 300 m (Open Space), RS-232 5 m (1,200 - 38,400 bps) RS-485/422 1200 m (1,200 - 115,200 bps), Operating Temperature: -10℃ to 70℃.
Zigbee 2.4G to RS-232/485/422 Wireless Data Transmission Converter, Metal Enclosure, Wall Mounted, Power Supply: 9 - 30 VDC, Transmission Distance: Wireless 2.4 GHz Carrier 2,000 m (Open Space); RS-232 5 m(1,200 - 115,200 bps); RS-485/422 1,200m (1,200 - 115,200 bps), Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
300 Mbps Wireless AP Repeater, Metal Enclosure, Power Supply: 12 - 24 VDC, Transmission Speed: 300 Mbps, Operating Temperature: -20℃ to 70℃.
Wireless AP Receiver, 1×10/100Mbps WAN, 2×10/100Mbps LAN, Power Supply: 12 - 48 VDC, AP, Relay, ISP, and Router modes, Transmission Speed: 150 Mbps.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














