Products


Preview

Preview

Preview



Henrich HES6A-Z-2SC 6-port (with 2 Optical Fiber Ports) Din-rail Unmanaged Ethernet Switch
Manufacturer Part Number: HES6A-Z-2SC
Brand: Henrich
$ 248.00
- 4 × 10/100BaseT(X) (RJ45 Connector)
- 2 × 100BaseFX (Multi-mode, SC Connector)
- -40°C to 75°C Working Temperature
- MTBF: More than 300,000 Hours
- DC 12 - 52V Redundant Dual Power Inputs
- Lightning Surge Protection (Power Supply): 5000 A (8/20 μs)
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
4 Available
Designed to fit Industrial and Commercial applications, the HES6B/A-Z series is plug and play Ethernet switches with IP40 DIN rail enclosure and convenient LEDs for Power (Link / Activity for each port). The fanless design, wide operating temperature, provide the products with high performance of resistance to high and low temperature, lightening protection and reliability and safety of industrial network. Multi-mode fiber models extend range up to 2 km. Single-mode fiber models extend range up to 20 km.
Ethernet Interface
| 10/100BaseT(X) Ports (RJ45 Connector) | 4 Full/Half Duplex Mode; Auto MDI/MDI-X Adaptive; Auto Negotiation Speed |
| 100BaseFX Ports | 2 (Multi-mode SC Connector) |
| Standards | IEEE802.3; IEEE802.3i; IEEE802.3u; IEEE802.3x |
| LED Indicators | Power, Link / Activity for Each Port |
Optical Fiber
| Mode | Multi-mode | Single-mode |
| Transmission Distance | 2km | 20km |
| Center Wavelength | 1310nm | 1310nm |
| TX Power | ≥-18dBm | ≥-14dBm |
| RX Power | ≤-34dBm | ≤-33dBm |
| Transmission Rate | 100Mbps | 100Mbps |
Switch Properties
| Processing Type | Store and forward |
| MAC Table Size | 2k |
| Packet Buffer Size | 1Mbit |
Power Parameters
| Input Voltage | DC 12-52 V Redundant Dual Power Inputs |
| Power Consumption | < 5W |
| Power Connector Type | Phoenix Terminal |
| Reverse Polarity Protection | Supported |
| Overload Current 4.0A Protection | Supported |
Physical Characteristics
| Case | Metal Enclosure, IP40 Rating |
| Installation | Din-rail Mounting |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 2.1" × 5.8" × 4.1" (53.5mm ×148 mm × 103 mm) |
Environmental Limits
| Working Temperature | -40℃ ~ 75℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Relative Humidity | 5% to 95% (No Condensation) |
Industrial Standard
| EMI | FCC Part15, CISPR (EN55022) Class A |
| EMS | EN61000-4-2(ESD) Level 3, EN61000-4-3(RS) Level 3, EN61000-4-4(EFT) Level 3, EN61000-4-5(Surge) Level 3, EN61000-4-6(Radio Frequency Transmission) Level 3, EN61000-4-8 (Power Frequency Magnetic Field) Level 3, EN61000-4-16 (Common-mode Transmission) Level 3 |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
Warranty
| Warranty | 5 years |
Din-rail Unmanaged, 4 x 100Mbps Copper Port, 2 x 100Mbps Fiber Port, Multi-Mode 2KM, SC Interface, Industrial Temperature -40 ~ 75°C, Power Supply 12 ~52 VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 100Mbps Copper Port, 2 x 100Mbps Fiber Port, Multi-Mode 2KM, ST Interface, Industrial Temperature -40~75 °C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 100Mbps Copper Port, 2 x 100Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, SC Interface, Industrial Temperature -40℃ to 75℃, Power Supply 12~52 VDC
Din-rail Unmanaged, 4 x 100Mbps Copper Port, 2 x 100Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, SC Interface, Industrial Temperature -40℃ to 75℃, Power Supply 12~52VDC
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














