Products


Preview

Preview

Preview



Henrich HES6GA-Z-2SFP 6-port (with 2 Optical Fiber Ports) Full Gigabit Din-rail Unmanaged Ethernet Switch
Manufacturer Part Number: HES6GA-Z-2SFP
Brand: Henrich
$ 330.00
- 4×10/100/1000BaseT(X) Port (RJ45 Connector)
- 2×1000BaseFX Port (SFP Slot)
- Supports 9.2KB Jumbo Frames
- 12 ~ 52 VDC Redundant Dual Power Inputs
- IP40 Metal Housing, Fanless Design
- Lightning Surge Protection (Power Supply): 5000A (8/20μs)
- -40°C to 75°C Operating Temperature
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
1 Available
Designed to fit Industrial and Commercial applications, the HES6GB-Z and HES6GA-Z series are plug and play Ethernet switches with IP40 DIN rail enclosure and convenient LEDs for Power (Link / Activity for each port). HES6GA-Z series switches are rated to operate at temperatures ranging from -40°C to 75°C. lightning surge protection provide the products with high performance of resistance to high and low temperature, reliability and safety of industrial network.
Ethernet Interface
| 10/100/1000BaseT(X) Ports (RJ45 Connector) | 4 Full/Half Duplex Mode; Auto MDI/MDI-X Adaptive; Auto Negotiation Speed |
| 1000BaseFX Ports | 2 (SFP Slot) |
| Standards | IEEE802.3; IEEE802.3i; IEEE802.3u; IEEE802.3x; IEEE802.3ab; IEEE802.3z |
Switch Properties
| Processing Type | Store and Forward |
| Jumbo Frame Size | 9.2KB |
| MAC Table Size | 2k |
| Packet Buffer Size | 1.2Mbit |
Power Parameters
| Input Voltage | DC 12-52 V Redundant Dual Power Inputs |
| Power Consumption | < 5W |
| Power Connector Type | Phoenix Terminal |
| Reverse Polarity Protection | Supported |
| Overload Current 4.0A Protection | Supported |
Physical Characteristics
| Case | Metal Enclosure, IP40 Rating |
| Installation | Din-rail Mounting |
| Dimensions (Width × Height × Depth) | 2.1" × 5.8" × 4.1" (53.5mm ×148 mm × 103 mm) |
Environmental Limits
| Working Temperature | -40℃ ~ 75℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Relative Humidity | 5% to 95% (No Condensation) |
Industrial Standard
| EMI | FCC Part15, CISPR (EN55022) Class A |
| EMS | EN61000-4-2(ESD) Level 3, EN61000-4-3(RS) Level 3, EN61000-4-4(EFT) Level 3, EN61000-4-5(Surge) Level 3, EN61000-4-6(Radio Frequency Transmission) Level 3, EN61000-4-8 (Power Frequency Magnetic Field) Level 3, EN61000-4-16 (Common-mode Transmission) Level 3 |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
Warranty
| Warranty | 5 years |
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-Mode 1KM, SC Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-Mode 1KM, ST Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, SC Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, ST Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, SFP Interface, Industrial Temperature -10~60°C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-Mode 1KM, SC Interface, Industrial Temperature -40~75 °C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Multi-Mode 1KM, ST Interface, Industrial Temperature -40~75 °C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, SC Interface, Industrial Temperature -40 ~75°C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, Single-mode 20KM, ST Interface, Industrial Temperature -40~75 °C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
Din-rail Unmanaged, 4 x 1000Mbps Copper Port, 2 x 1000Mbps Fiber Port, SFP Interface, Industrial Temperature -40~75 °C, Power Supply 12~52VDC, 148 x 103 x 53.5mm
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














