Products


Preview

Preview

Preview



Predision HE5GR-T-002 5G Industrial Router
Manufacturer Part Number: HE5GR-T-002
Brand: Predision
$ 2320.00
- IP40 Protection Level
- 12~48 VDC Wide Voltage Power Supply with Low Power Consumption
- Built-in Watchdog Technology, Self-recovery from Faults, Ensuring Stable Operation of the Equipment
- Supports L2TP, IPSec, GRE, N2N and other VPN Encryption Modes to Ensure Data Transmission Security
- Supports Cellular, Wired and Wireless Access
- Supports Simultaneous 5G/4G/3G/2G, Wi-Fi, Ethernet, WLAN Wired Multi-network Access
- Supports 2.4G, 5.8G Dual-band WiFi, Full Signal Coverage
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HE5GR-T-002 series is a dual-SIM, five-port all-network industrial-grade wireless router. It uses the wireless cellular network as the carrier network and supports all-network 5G/4G/3G/2G networks. It is small in size, low in power consumption, flexible in interface design, and has rich intelligence. Software and hardware capabilities provide secure, high-speed wireless connections for networking between remote devices and data centers. It is widely used in smart power, agriculture automation, transportation, medical industry, factory automation, water conservancy, environmental protection industry, and other fields.
The HE5GR-T-002 series industrial grade wireless router supports multiple VPN protocols (OpenVPN, IPsec, L2TP/PPTP, N2N, GRE) to prevent data from being maliciously accessed or tampered , ensuring the security of data transmission. Software and hardware watchdogs and multi-level link detection mechanisms are used to ensure the stability and reliability of communication.
The design of HE5GR-T-002 series of industrial-grade wireless routers fully meets the needs of unattended on-site communication, and supports remote configuration. This method reduces the difficulty of later maintenance, greatly improves construction efficiency, reduces system operation costs, and allows customers to truly experience the convenience and speed of wireless communications.
Hardware
| CPU | Quad-core Cortex-A7 Processor |
| DRAM Capacity | 512 MB |
| FLASH Capacity | 32 MB |
| Operating System | Deep Customization Based on Linux |
| 5G | 5 GNR: n1/n2/n3/n5/n7/n8/n20/ n28/n41/n66/n71/n77/n78/n79 |
| 4G | FDD-LTE: B2/B4/B5/B12/B13/B14/B66/B71
 WCDMA: B2/B4/B5 |
| 3G | WCDMA: B1 CDMA2000 EVDO: 800 MHz |
| GSM | EDGE/GPRS/ GSM:1800MHz/900 MHz CDMA2000 1X: 800 MHz |
| SIM/UIM Interface | Supports 1.8V/3V SIM/UIM Built-in 15KV ESD Protection 2 Drawer Cardholder |
| Industrial Serial Interface | 1 x RS232&RS485 (RS232 or RS485 Optional) |
| Antenna Interface | 6 External Antenna Connectors, 50 Ohm Characteristic Impedance
SMA Female Connector (4 5G Antennas, 2 Wi-Fi Antennas) |
| Ethernet Interface | 1 x 10/100/1000 Mbit/sAdaptive, Can be Configured as LAN
 4 x 10/100/1000 Mbit/s Self-adaptive, Built-in 1.5KV Electromagnetic Isolation Protection |
| Indicator Light | 1 x PWR Power Indicator 1 x SYS System Indicator 1 x VPN Indicator 1 x NET Indicator 1 x SIM1 Indicator; 1 x SIM2 Indicator 4 x USER Indicaors 1 x GPS Signal Indicator 3 x Net Signal Indicators 1 x 2.4G WIFI Indicator 1 x 5.8G WIFI Indicator |
| Power Interface | Terminal Power Supply with Built-in Anti-reverse Connection Protection |
| Real-time Clock | Built-in RTC, Battery Powered |
| Standard Power Supply | DC 12V/1.5A, Supports Overload Protection, Reverse Connection Protection |
| Reset Button | The Reset Button Can be Used to Restore the Device's Parameter Configuration to the Factory Default Values |
| Console | 1 x RS-232, RJ45 |
| Scope of Power Supply | 12 ~ 48 VDC (DC Model) |
| Idle Current | 600 mA @ 12 VDC |
| Peak Current | 1 A@ 12 VDC |
| Max. Power Consumption | 12W |
| Ambient Temperature and Humidity | Storage Temperature: -40~85°C Operating Temperature: -30~75°C Relative Humidity: 5 ~ 95% (no condensing) |
| Product Size (L x W x H) | 148 x 125 x 45 mm (without Antenna and Mountings) |
| Weight | 730g |
| Housing | Metal Housing Design, Protection Level up to IP40 |
| Mounting Method | Wall-mounting or Din-rail Mounting (Optional) |
Software
| PPPoE Certification | PAP/CHAP/MS-CHAP/MS-CHAPV2 |
| Network Protocol | Supports ARP, Ethernet LAN Protocols Supports Static IP, DHCP, PPPoE Protocols |
| VLAN | Supports VLAN Management |
| Network Access | APN, VPDN |
| IP Application | Ping, Traceroute, DHCP Server/Client, DNSRelay, DynamicDNS, Telnet, SSH, HTTP, HTTPS, TFTP, FTP, SFTP, NAT |
| IP Routing | RIP, Static Routing |
| Link Detection | TCP/Ping Heartbeat Detection Supports for Automatic Disconnection and Reconnection to Ensure That the Device is "Always On" |
| Link Backup | Link Switching for Cellular Networks, Wi-Fi and Wired Ethernet |
| Watchdog | Supports Self-recovery of Equipment Failures to Ensure Stable Equipment Operation |
| QoS | Upstream and Downstream Bandwidth Limits |
| VPN | OpenVPN,IPsec,L2TP/PPTP,N2N,GRE |
| DTU | Built-in Software DTU Function |
| Firewall | Supports NAT, PAT, DMZ Port Mapping, IP, Port and MAC Filtering |
| Network Security | Supports Management of User Classification: Administrator, Maintainer |
| Alarm events | System and Application Logs |
| WLAN | Supports IEEE802.11n ac/a/b/g/n2.4GHz and 5.8GHz AP, Client Working Mode System Open, Shared Key, WPA/WPA2 Authentication WEP/TKIP/AES Encryption Portal Access Authentication |
| Timed Task Management | Supports to Set Timed Reboots |
| SNMP | SNMP v1/v2 |
| Traffic Statistics | Real-time Traffic, Monthly Traffic Statistics, Traffic Limit Setting |
| Management and Maintenance | Web Management Support Telnet and SSH Terminals System Status Monitoring NTP Client with Network Synchronisation of Devicesystem Clocks Supports Import and Export of Configuration Files Supports Local and Remote Firmware Upgrade Network Tools: Ping, Tracert Support Device Management Cloud, Batch Operation, Centralized Management |
4G/1WAN/1LAN/RS-232/485/Wi-Fi (Optional), -30 ~ +75℃, 4G Industrial Router/Din-rail/Wall-mount/6-35 VDC
4G/1WAN/4LAN/RS-232/485/Wi-Fi, -30 ~ +75℃, 4G Industrial Router/Din-rail/Wall-mount/6-35 VDC
5G/1WAN/4LAN/RS-232/485/Wi-Fi, -30 ~ +75℃ 4G Industrial Router/Din-rail/Wall-mount/6-35 VDC
5G/1WAN/4LAN/2.4G and 5.8G Wi-Fi, -30 ~ +75℃ 5G Industrial Router/Din-rail/Wall-mount/12-48 VDC
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














