Products


Preview

Predision HEUS-T-023 USB to 2-port RS-232 Photoelectric Isolated Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-023
Brand: Predision
$ 167.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- Surge Protection: 3,000 A (8/20 μs Waveform) on the RS-232 Port
- Baud Rate: 300 - 115,200 bps
- Supports 2 x RS-232 Port
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HEUS-T-023 is a universal, industrial-grade USB to RS-232 converter designed for seamless compatibility with USB and RS-232 standards. As a bus-powered device, it operates without the need for an external power supply, efficiently converting single-ended USB signals into RS-232.
Featuring unique I/O circuitry with zero-delay automatic transceiver technology, the converter intelligently manages data flow direction to ensure true plug-and-play functionality. These features ensure full compatibility with all modern communication software and hardware. The HEUS-T-023 provides reliable connections for point-to-point communication, supporting data transmission rates from 300–115,200 bps. Integrated Power and Data Flow Indicators allow for immediate monitoring of the device's working status and rapid fault detection.
| Standard | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-232 |
| USB Signals | VCC, DATA-, DATA+, GND, FG |
| RS-232 Signals | RXD, TXD, GND |
| Operating Mode | Asynchronous, Point-to-point Mode |
| Direction Control | Integrated Automatic Data Flow Control technology automatically detects and manages the data transmission direction |
| Baud Rate | 300 bps - 115.2 Kbps with Auto-Baud Detection |
| Transmission Distance | Up to 5 m (USB and RS-232) |
| Surge Protection | 3,000 A (8/20 μs Waveform) on the RS-232 Port |
| Interface Connector | USB Type-B Female, 5.08 mm Terminal Block |
| Signal Indicators | Three LEDs for Port 1, Port 2 and Power (PWR) |
| Transmission Media | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Relative Humidity | 5 - 95% |
| OS Support | Win 8/Win 10/Win 2000/2003/2008/2012/XP/Vista/7/8/8.1/10/CE/Mac/Linux |
USB to RS-232 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, USB 2.0 Full Speed, Baud Rate: 300 - 115,200 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 15m for RS-232 Port, 5m for USB Port, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
USB to RS-232 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, USB 2.0 Full Speed, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Photoelectric Isolated, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD, Operating Temperature: –40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0); 1.5 m Cable; Baud Rate: 300–460,800 bps with Auto-Baud Detection; Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232); ±15 kV ESD Protection; Operating Temperature: –40°C to 85°C.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 460.8 Kbps, USB Port-powered, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 115.2 Kbps, USB Port-powered, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Console Cable, 1.5 m, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40°C to 85°C.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 2-port RS-232 Converter with Optical Isolation, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 115,200 bps with Auto-Baud Detection, Surge Protection: 3,000 A (8/20 μs Waveform) on the RS-232 Port, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 4-port RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-Fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 921,600 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 8-port RS-232 Serial Converter (USB 2.0), 1U Rack-Mount Metal Enclosure, Power Input: 220 V AC, 50 Hz, Baud Rate: 300 bps - 921.6 Kbps with Auto-Baud Detection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions












