Products


Preview

Preview


Predision HEUS-T-026 USB to 8-port RS-232 Serial Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-026
Brand: Predision
$ 336.00
- Operating Temperature: -25°C to 70°C
- Surge Protection, ±15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 921,600 bps
- Supports 8 x RS-232 Port
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HEUS-T-026 is a high-performance, industrial-grade USB to 8-port RS-232 converter designed for large-scale serial device integration. Fully compatible with USB and RS-232 standards, this bus-powered device operates without an external power supply, efficiently converting a single USB signal into eight independent UART RS-232 channels.
Each port is interfaced via a dedicated DB9 male connector and managed by zero-delay automatic transceiver technology. Featuring unique I/O circuitry that intelligently controls data flow direction, the HEUS-T-026 ensures seamless plug-and-play functionality across all modern communication software and hardware. This makes it an ideal solution for complex industrial environments requiring multiple, reliable serial connections.
| Standard | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-232 |
| USB Signals | VCC, DATA+, DATA-, GND, FG |
| RS-232 Signal | DCD, RXD, TXD, DTR, GND, DSR, RTS, CTS, RI |
| Operating Mode | Asynchronous, Point-to-point Mode |
| Direction Control | Integrated Automatic Data Flow Control technology automatically detects and manages the data transmission direction |
| Baud Rate | 300 bps - 921.6 Kbps with Auto-Baud Detection |
| Transmission Distance | Up to 5 m (USB and RS-232) |
| Interface Protection | ±15 kV ESD Protection |
| Interface Connector | Type-B Female (USB), DB9 Male (RS-232) |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power (PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Medium | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Dimension | 440 x 201 x 43 mm |
| Operating Environment | Operating Temperature -25°C to 70°C, Relative Humidity 5 - 95% |
| OS Support | Win 98/Win 2000/WinXP/Vista/Win7/8/8.1/10/Linux |
| Power Input | 220 V AC, 50 Hz |
USB to RS-232 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, USB 2.0 Full Speed, Baud Rate: 300 - 115,200 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 15m for RS-232 Port, 5m for USB Port, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
USB to RS-232 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, USB 2.0 Full Speed, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Photoelectric Isolated, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD, Operating Temperature: –40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0); 1.5 m Cable; Baud Rate: 300–460,800 bps with Auto-Baud Detection; Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232); ±15 kV ESD Protection; Operating Temperature: –40°C to 85°C.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 460.8 Kbps, USB Port-powered, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 115.2 Kbps, USB Port-powered, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Console Cable, 1.5 m, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40°C to 85°C.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 2-port RS-232 Converter with Optical Isolation, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 115,200 bps with Auto-Baud Detection, Surge Protection: 3,000 A (8/20 μs Waveform) on the RS-232 Port, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 4-port RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-Fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 921,600 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 8-port RS-232 Serial Converter (USB 2.0), 1U Rack-Mount Metal Enclosure, Power Input: 220 V AC, 50 Hz, Baud Rate: 300 bps - 921.6 Kbps with Auto-Baud Detection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














