Products


Preview

Preview

Preview



Predision HEUS-T-021 USB to RS-232 Converter
Manufacturer Part Number: HEUS-T-021
Brand: Predision
$ 49.00
- Operating Temperature: -40°C to 85°C
- ±15 kV ESD Protection
- Baud Rate: 300 - 460,800 bps
See our Shipping Policy for delivery regions and fees
Backordered
More stock available: May 29, 2026 (UTC-4)
The HEUS-T-021 is a universal, industrial-grade USB to RS-232 converter designed to establish reliable connections between USB and RS-232 interfaces. By leveraging the plug-and-play and hot-swapping capabilities of the USB standard, it provides a user-friendly environment for RS-232 peripherals. Its design allows for the convenient connection of various serial devices while supporting high-speed transmission rates up to 460.8 Kbps.
The HEUS-T-021 provides reliable point-to-point communication with data rates ranging from 300–460,800 bps. The unit features integrated Power and Data Flow Indicators, which allow for immediate monitoring of system status and rapid troubleshooting of communication faults.
| Standard | USB 1.0/1.1/2.0; EIA RS-232 |
| USB Signals | VCC, DATA-, DATA+, GND, FG |
| RS-232 Signals | DCD, RXD, TXD, DTR, GND, DSR, RTS, CTS, RI |
| Operating Mode | Asynchronous Full-duplex |
| Direction Control | Integrated Automatic Data Flow Control Technology |
| Baud Rate | 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection |
| Transmission Distance | Up to 5 m (USB and RS-232) |
| Interface Protection | ±15 kV ESD Protection |
| Interface Connector | USB Type-A Female, DB9 Male Connector |
| Signal Indicators | Three LEDs for Power(PWR), Transmit (TXD) and Receive (RXD) |
| Transmission Media | Twisted-pair (UTP) or Shielded Cable (STP) |
| Dimensions (Length x Width x Height) | 66 × 33 × 16 mm |
| Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Relative Humidity | 5 - 95% |
| OS Support | Windows 98/2000/xp/Vista/Server 2003/Win 7/MacOs-x/Os 9 Linux |
USB to RS-232 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, USB 2.0 Full Speed, Baud Rate: 300 - 115,200 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: 15m for RS-232 Port, 5m for USB Port, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
USB to RS-232 Converter, Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, USB 2.0 Full Speed, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Photoelectric Isolated, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD, Operating Temperature: –40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0); 1.5 m Cable; Baud Rate: 300–460,800 bps with Auto-Baud Detection; Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232); ±15 kV ESD Protection; Operating Temperature: –40°C to 85°C.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 bps - 460.8 Kbps, USB Port-powered, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 115.2 Kbps, USB Port-powered, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to RS-232 Console Cable, 1.5 m, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40°C to 85°C.
USB to RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-fixed Plastic Housing, Baud Rate: 300 - 460,800 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 2-port RS-232 Converter with Optical Isolation, Aluminum Enclosure, Baud Rate: 300 - 115,200 bps with Auto-Baud Detection, Surge Protection: 3,000 A (8/20 μs Waveform) on the RS-232 Port, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 4-port RS-232 Converter (USB 2.0), Screw-Fixed Plastic Housing, 1.5 m Cable, Baud Rate: 300 - 921,600 bps with Auto-Baud Detection, Transmission Distance: Up to 5 m (USB and RS-232), ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -40℃ to 85℃.
USB to 8-port RS-232 Serial Converter (USB 2.0), 1U Rack-Mount Metal Enclosure, Power Input: 220 V AC, 50 Hz, Baud Rate: 300 bps - 921.6 Kbps with Auto-Baud Detection, ±15 kV ESD Protection, Operating Temperature: -25℃ to 70℃.
5-Year Warranty
24/7 Live Service
Global Support
Partner Privileges
OEM/ODM Available
Company Information
Contact Us
Our Address
11 Commerce St.
Norwalk, CT 06850
United States
Sign up for Our Newsletter
Career Opportunities
We make every effort to create a fair and productive workplace.
See our latest openings below!
Information & News
Shop With Confidence
Shop with the top ranking
payment platform
We accept Visa, Mastercard, American Express, Paypal, Company Purchase Orders
We're Here to Help!
Contact us and we'll get you to the right person as soon as possible!








Copyright © 2013-2026 Predision LLC. All Rights Reserved
Predision LLC - Authorized distributor of Henrich Electronics industrial Ethernet & IoT connectivity solutions














